آگهی رایگانclose
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 1089
نویسنده پیام
admin آفلاین

اگه نباشه جاش خالیه
ارسال‌ها : 96
عضویت: 20 /5 /1391
تشکرها : 1
تشکر شده : 1
تأثير نماز بر سلامت كليه ها

سلامت دستگاه ادراري انسان، به خصوص كليه ها، تأثير بي نهايت مهمي در ادامه حيات انسان دارند و بيماري كليوي از دردناك ترين و پر مخاطره ترين، گرفتاري هاي جسمي است.

در اين ميان عفونت دستگاه ادراري كه يكي از شايع ترين علل مراجعه بيماران به مطب پزشكان مي باشد، علاوه بر آن كه خود بخود و به تنهايي بيماري آزار دهنده اي است، گاهي سبب بروز بيماري هاي ديگر نيز در بدن انسان مي شود.

به عنوان مثال برخي عفونت هاي دستگاه ادراري مي توانند، گاهي باعث نارسا شدن و از كارافتادگي كليه شوند يا عفونت كليوي در خون و در نتيجه در تمام بدن پخش شود يا برخي عفونت ها ممكن است به ايجاد سنگ كليه در بيماران منتهي شوند، كه همه اينها نشانه اهميت موضوع است.

ادرار پس از آنكه توسط دو كليه انسان توليد شد، توسط دو لوله موسوم به " حالب" كه كليه ها را به مثانه وصل مي كنند، به مثانه تخليه مي شود تا بدان وسيله از بدن دفع گردد.

حال چنانچه مثانه به موقع از ادرار خالي نشود، ادرار از مثانه به حالب ها و حتي كليه باز مي گردد و همين "برگشت ادرار از مثانه به حالب ها، سبب ايجاد استعداد در فرد براي ابتلا به عفونت كليه مي شود" و به اين ترتيب كساني كه در شبانه روز، بنا به هر علتي به ندرت ادرار مي كنند به طور جدي در معرض خطر هستند.

اما در رسايل فقهي توضيح المسائل، يكي از مبطلات وضو و نماز، خروج بول و غائط و نفخ كليه (گاهي كليه ها را دردي مي گيرد شبيه به درد كليه اما شن يا سنگي در كليه ها يا مجاري ادراري وجود ندارد. اطباء سنتي معتقدند گاهي مقداري از گازها و حباب هاي هواي داخل خون از راه مويرگ ها به كليه منتقل شده و تجمع تعدادي از آنها در كليه ها حالتي را به نام نفخ كليه به وجود مي آورد)، از بدن انسان درج شده است و اين موضوع سبب مي شود كه شخص نمازگزار و احياناً "دائم الوضو"، براي پرهيز از ابطال عبادتش به طور معمول و بر حسب عادت ، قبل از وضو ، به تخليه ادرار بپردازد.(تعبيه توالت در مجاورت وضو خانه مساجد در واقع به منظور پاسخ به اين عادت پسنديده و سلامتي بخش صورت مي گيرد).

به اين ترتيب حداقل سه بار، دفع ادرار از بدن، در زمان هايي به فواصل مناسب نسبت به يكديگر و در حدي كه براي يك انسان طبيعي لازم است، فرد را در مقابل ابتلا به عفونت هاي كليه و دستگاه ادراري مصون مي سازد و مي تواند به عنوان نكته اي مهم پيرامون نماز مورد توجه قرار گيرد.
نويسنده : دكتر مجيد ملك محمدي

منبع انجمن اسلام شناسی:
سایت
تبیان

امضای کاربر : خدایا به امید تو!
پنجشنبه 09 شهریور 1391 - 19:57
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :