آگهی رایگانclose
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 1139
نویسنده پیام
admin آفلاین

اگه نباشه جاش خالیه
ارسال‌ها : 96
عضویت: 20 /5 /1391
تشکرها : 1
تشکر شده : 1
تاثير نماز بر كاهش اضطراب

الا بذكر الله تطمئن القلوب (سوره رعد/آيه 28)

"اضطراب" بيماري شايع قرن اتم و كهكشان است. پيشرفت سريع و پيچيده تمدن و در عين حال بي توجهي به ارزش هاي مذهبي و خانوادگي هر روز بيش از پيش براي افراد و اجتماع اضطراب هاي جديد به وجود مي آورد.(1)

از نظر روان پزشكان، اضطراب با يك احساس منتشر و مبهم دلواپسي كه اغلب ناخوشايند و بدون دليل است مشخص مي شود كه معمولا با يك يا چند مشكل جسمي همراه مي گردد. از جمله شخص ممكن است علامت هاي جسمي چون احساس تپش قلب، تنگي نفس و درد قفسه سينه، خالي شدن سردل، تعريق، سردرد، تكرر ادرار، اسهال، گزگز دست و پاها، لرزش و… را نيز به همراه داشته باشد.

اضطراب، گاهي به شكل طبيعي در اشخاص سالم بروز مي كند و گاهي به صورت بيمارگونه و دائمي در مي آيد كه نياز به درمان و مراقبت پزشكي دارد. با اينكه دلايل علمي گوناگوني از ديدگاه هاي مختلف به عنوان دلايل بروز اضطراب و تشديد آن ارائه شده است اما همچنان دور شدن از ايمان مذهبي، به عنوان يك عامل مهم در بروز اضطراب نقش غيرقابل انكاري دارد(2) و به اين ترتيب نقش پيشگيري كننده و حتي درمانگر مذهب در مورد اضطراب قابل بررسي است.

آرامش حاكم بر روح و روان و در نتيجه آن سلامت جسم اشخاص مذهبي، در مقايسه با آشفتگي رواني و جسمي و اضطراب لامذهب ها از دير باز مورد توجه پزشكان بوده است.

به اين ترتيب در بعد پيشگيري از اضطراب و براي آرامش دائمي جسم و روان، "نماز" نقش خارق العاده اي را ايفا مي كند. از طرفي در بعد درمان بيماران مبتلا به اضطراب، امروز علاوه بر درمان هاي دارويي، از روش هاي چون آموزش انبساط آرامش عضلاني و همچنين تلقين بوسيله هيپنوتيزم نيز استفاده مي شود(3) كه ما در مورد آرامش عضلاني ناشي از نماز در نكته چهارم از اين مجموعه مقالات، سخن گفته ايم و درباره تلقين هاي سازنده ناشي از نماز نيز در آينده سخن خواهيم گفت.
در مورد اضطراب، بد نيست به اين نكته اشاره كنيم كه شخص نمازگزار با ايمان به قدرت لايتناهي پروردگاري كه در مقابلش كرنش مي كند، خود را در مقابل هر عاملي كه قصد به خطر انداختن و ترساندن (و در نتيجه مضطرب ساختن) او را داشته باشد ايمن مي يابد و ضمن تكرار باور اعتقادي خود طي نمازهاي پنجگانه يوميه اين ايمني همه جانبه را، به روان خود تلقين مي كند و سرانجام آرامش عميق را در وجود خود ملكه مي سازد.

در راستاي اين موضوع تحقيقات علمي در برخي كشورهاي مسلمان نشان مي دهد كه بيماران مضطربي كه در كنار درمان هاي رايج ضد اضطراب، به خواندن نماز و قرآن و حتي احاديث نبوي مشغول شده اند(4)، از بهبودي بالاتري نسبت به سايرين برخوردار بوده اند.
پي نوشت:

(1)و(2) ـ ترجمه فارسي سيناپس كاپلان ـ سادوك ـ ج دوم ـ صفحه 473

(3)- همان منبع، صفحه 517

(4) سخنراني دكتر محمود گلزاري در اولين اجلاس نماز

منبع:
سایت تبیان
http://www.tebyan.net/mobile.aspx/Comment/index.aspx?pid=57874

امضای کاربر : خدایا به امید تو!
پنجشنبه 09 شهریور 1391 - 19:33
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :